Váš košík obsahuje
položek
o celkové hodnotě
s DPH
  • Zobrazit

Co je pasířství

Počátky pasířského řemesla v Evropě sahají do 13 století a 14 století, do doby rytířské slávy, kdy bylo potřeba pro boj a turnaje vyvinout speciální reprezentativní a ochranný oděv. S tím souvisela výroba pásů, na kterém meč visel a býval rytířským znamením. Od kovářů se oddělila skupina řemeslníků specialistů, vedle brnířů, platnéřů, helméřů, mečířů, štítařů a jiných řemesel vznikly též pasíři.


 

replika středověké přilby z dílny pana Vladimíra Čermáka

 

 

Pasíři zhotovovali pásy a různé okrasy tepané a ražené z mědi, mosazi, zlata, stříbra i z cínu. Ozdoby z drahých i obyčejných kovů našívali nebo nýtovali na kůži , brokát, samet, aksamit či hedvábné látky. Vyráběli je nejen pro rytíře, ale pro všechny stavy a pohlaví. Starověký oděv postrádal kapsy a tak lidé hojně nosili opasky, na které zavěšovali různé tašky a váčky do nichž schovávali peníze, klíče a různé drobnosti, které potřebovali mít u sebe.

 

 

Pasíři měli cech společně s měšečníky a tobolečníky.Podle privilegia Karla IV. měli v Praze sídlit jen na Novém městě, ale sídlili ve všech třech městech Pražských. V roce 1419 jich bylo napočteno 107. Pasíři od roku 1397 používali krámy na Koňském trhu. Řemeslníci přebývali ve velkém množství v dlouhé řadě domů u ohrady kláštera Panny Marie Sněžné. Ve 14 století se tato slepá ulička jmenovala Pasířská a toto jméno nesla až do začátku 20 století. A která, že to je? Dnešní ulice Palackého na Novém Městě.

 

Okolo roku 1800 bylo pasířství již samostatným řemeslem, které se učí dodnes. Dnešní pasířské řemeslo již  nevyrábí  pasy, ale řídí se potřebami dnešního života a trhu. Převzalo  mnoho ze zaniklých řemesel a tak každý pasíř musí zvládat z části řemeslo zámečníka, soustružníka, brusiče leštiče, cizeléra, patinéra i kovotepce. Při výrobě se dodnes používají stejné techniky jako před mnoha staletími, moderní nářadí a stroje pomohly odstranit jen namáhavou práci a zvýšit kvalitu výrobků. Kromě zručnosti potřebuje hlavně výtvarný cit a lásku k řemeslu


 

ukázka interieru pivovaru realizovaného firmou ČERMÁK PASÍŘSTVÍ s.r.o.


Pasířství je obor bez kterého se neobejde snad žádná rekonstrukce dobových interiérů. Své místo má i v interiérech dnešního moderního bydlení, kde svítidla s neopakovatelným puncem ruční práce působí jako šperk.
KATEGORIE

Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

Platební metody
Akční nabídka

FastCentrik® - Pronájem e-shopu
Čermák Pasířství s.r.o.                            Nitranská 6,  Praha 10 - Vinohrady
Umělecké zpracovaní barevných kovů                                      Tel.: +420 224 253 525

JavaScript musí být povolen